FONKSİYONEL ANTRENMAN

classes-fitness

Fonksiyonel antrenman en basit anlatımıyla kişiyi günlük hayatta yaptığı hareketlere (çömelme, eğilme, dönme, uzanma vb.) hazır hale getirmek için yapılan egzersiz bütünlüğüdür.

Fonksiyon temelde gerçek amaçtır. Fonksiyon kelimesinin kullandığımızda bir şeylerin amacı olduğunu söylemekteyiz. Dolayısıyla bu terimi spor için kullandığımızda, spor için amaçları belli antrenmanlardan bahsetmekteyiz. Fonksiyonel antrenman ya da fonksiyonel egzersiz fikri ilk olarak spor tıbbı dünyasında ortaya çıkmıştır. Sıklıkla olduğu gibi rehabilitasyonda kullanılan düşünceler ve egzersizler fizik tedavi kliniklerinden antrenman salonlarına doğru geçiş yapmıştır. En temel düşünce kişinin sağlığına kavuşması için yaptığı egzersizin aynı zamanda sporcunun sağlığını iyileştirmek için de en iyi egzersiz olduğu düşüncesidir.

Bu noktada en önemli noktalardan biri ; kişinin iyi analiz edilmesidir. Antrenman geçmişi, günlük hayatındaki aktiviteler, eklem açıklık seviyeleri gibi değerlendirmeler ile birlikte kişiye en uygun programı belirleyip, sağlıklı bir şekilde kişisel hedeflerine ulaştırmak amaçlanır.

Fonksiyonel antrenman kişilere kendi vücutlarını nasıl kullanabileceklerini öğretir. Günlük hayattaki çömelme, öne bükülme, itiş ya da çekiş gibi hareketleri antrenman programlarına uyarlamaya yardımcı olur. Fonksiyonel antrenman programları kasları değil, hareketleri antrene eder. Belirli bir kas gelişlerinden ziyade vücudun dengeli gelişimini hedeflenir. Antrenmanların anahtarı belirli bir yönde aşırı olarak ilerlemek değildir. Bu sayede statik ve dinamik postür üzerinde olumlu etkiler görülür.

Bir hareket içinde birden çok birbirine bağlı kas gruplarını aynı anda çalıştırarak daha fazla kalori harcaması gerçekleştirilir. Bu, kısa sürede daha fazla verim anlamına gelmektedir. Bilinçli, kontrollü ve kişiye uygun hareketlerden oluşan fonksiyonel antrenman programı kişiyi daha kısa sürede hedeflerine ulaşmada öncü rol oynar.

Son olarak ; fonksiyonel antrenman, kişinin hedeflerine en sağlıklı ve güvenli şekilde, en kısa sürede ulaşmasına yardımcı olan kişiye göre dizayn edilen bir egzersiz bütünlüğüdür.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp