MAT PİLATES

cityBg

MAT PİLATES NEDİR?

Minder üzerinde ve gruplar halinde yapılan bir egzersizler bütünüdür Mat Pilates. Reformer pilateste de mat pilateste de amaç aynı: Beden gelişimine destek olmak, beden kontrolünü sağlamak ve postürü düzgün bir vücut, sağlıklı yaşam...

Reformer pilateste yapılan hareketlerin mindere uyarlanmış olan mat pilateste, iki pilates türünü birbirinden ayıran nokta reformer tekniğinde çalışırken kullandığımız platformun sahip olduğu mekanizmalar. Ancak mat ya da reformer fark etmeksizin, iki pilates türünde de aynı kas grupları çalıştırılıyor ve derslerde temel pilates prensipleri olan nefes, konsantrasyon, merkezleme, kontrol, kesinlik ve akıcılık prensiplerini esas alınıyor.

ALETLİ PİLATES ÖZELLİKLERİ

Reformer pilatesteki omuz desteklikleri, ayak barları ve yaylar kişinin daha güvenli bir şekilde kontrolünü sağlamayı amaçlıyor. Bu anlamda aletli pilates olarak da tanımlayabileceğimiz reformer pilateste, aletler vücuda destek olurken, duruşu mümkün olan en iyi seviyede tutar. Böylece egzersizlerden de maksimum fayda sağlanıyor. Aletli pilateste üç farklı türde mekanizma var. Bunlar reformer, cadillac ve trapez olarak üçe ayrılıyor. Bu aletlerin üzerindeki yaylar ile direnç ve kuvvet uygulanarak bireyin kısa sürede beden ve zihin bütünlüğünün sağlanması amaçlanıyor.

Bir diğer yandan bir eğitmenle birlikte yapılan aletli pilates sayesinde kişiler daha güvenli ve kontrollü oluyor. Vücut henüz yeterince kuvvetli değilse ve beden kontrolü başlangıç seviyesindeyse başa gelebilecek sakatlıklar da bu sayede önleniyor. Bu anlamda aletli pilates, mat pilatese göre daha fazla tercih ediliyor. Özellikle vücudun çeşitli bölgelerinde ağrı ve sakatlık varsa, örneğin bel ya da omuz fıtığı, dizlerde kireçlenme gibi sorunlar mevcutsa, aletli pilates bu tür sakatlıkları ya da rahatsızlıkları olan kişiler için daha kontrollü ve güvenli. Tabii ki mutlaka bir eğitmen eşliğinde...

Her halükârda, özellikle pilatese yeni başlıyorsanız, omuzlarınızda, belinizde ya da bacaklarınızda herhangi bir sakatlık varsa, mat ya da aletli pilates fark etmeksizin pilatese deneyimli bir eğitmen eşliğinde başlamanız ve burada edindiğiniz bilgi ve deneyimlerle pilatese devam etmeniz daha doğru olacaktır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp